Afrikos „moterų auksas“


Sviestmedis – tai Afrikoje augantis medis, iš kurio išgaunamas sviestmedžio sviestas. Senegalietiškai jis vadinamas shetoulou, maliečių kalba – ghariti. Pats medis geriausiai žinomas kaip Butyrospermum parkii. Šių medžių yra Malyje, Kamerūne, Ugandoje, Nigerijoje, Senegale, Dramblio Kaulo krante, Konge, Gvinėjoje ir Sudane. 
Keliautojai po Afriką apie sviestmedį rašė jau ankstyvame keturioliktame amžiuje, o Egipto faraonės Kleopatros laikais valdovei buvo vežami didžiuliai sviestmedžio sviesto kiekiai. Tačiau kitos tautos apie šį augalą sužinojo tik pačioje aštuoniolikto amžiaus pabaigoje, kai 25-erių Škotijos chirurgas Mungo Park vienoje savo knygoje aprašė sviestmedžio sviesto gavybos ir gamybos procesą bei jo svarbą vietiniams žmonėms. 
Net ir šiais laikais sviestmedis bei sviesto gamyba kai kuriose Afrikos šalyse yra pagrindinis išgyvenimo šaltinis, o moterims – vienintelės darbo vietos. Dėl šios priežasties sviestmedis dažnai yra pavadinamas Afrikos „moterų auksu“. Moterys dirba ruošia sviestą, vyrai rūpinasi jo pardavimu bei gabenimu į kitas šalis. Šiose bendruomenėse sviestmedis vadinamas karite, kas reiškia gyvenimą.


Sviesto gamyba
Sviestmedžio sviesto populiarumas Europoje, Azijoje bei Šiaurės ir Pietų Amerikoje vis didėja. Tradiciškai Vakarų Afrikoje švelniai žalsvas sviestas išgaunamas iš jo vaisių (vadinamųjų riešutų), labai panašių į avokadą. Jis naudojamas tradicinėje virtuvėje, taip pat šokolado pramonėje kaip aukštos kokybės kakavos sviesto pakaitalas. 
Sviestmedžio sviesto gamyba Afrikos moterims – tai ilgas ir daug pastangų bei energijos reikalaujantis procesas. Ankstų rytą jos 15 kilometrų pėsčiomis keliauja rinkti sviestmedžio vaisių, po to su 40 kilogramų krepšiais ant galvų moterys ir vaikai grįžta į savo kaimus ir pradeda sviesto iš vaisiaus branduolio išgavimo procesą. Pirmiausia išimami kauliukai, tada jie išverdami, išdžiovinami saulėje ir galiausiai paskrudinami. Kai kauliukai visiškai išsausėja, jie sulaužomi rankomis. Išgauti 1 kg sviesto, t.y. tokiam sunkiam darbui atlikti, reikia maždaug 20 valandų.
 

Sviestmedis grožiui


Geriausiai pripažintas natūralus sviestmedžio sviestas išgaunamas iš Shea-Karite medžio vakarų Afrikoje. 
Kosmetikos pramonėje dėl savo kaip puikaus drėkiklio, raminamojo ir minkštinamojo poveikio odai jis yra gerai žinomas ir labai populiarus. Plaukams sviestmedžio produktai taip pat labai tinka, kadangi juos atgaivina ir atnaujina, sudrėkina juos, apsaugo nuo lūžinėjimų, skatina jų augimą. 
Sviestmedžio sviesto sudėtyje yra kariteno, alantoino bei vitamino F. Jame esančios riebalų rūgštys yra nepakeičiamos odai drėkinti bei jos elastingumui palaikyti. Sviestmedžio sviestas yra puiki medžiaga, naudojama gaminant muilą, šampūnus, kremus, plaukų balzamus ir kitus grožio bei higienos produktus. 
Visos naudingosios sviesto savybės žinomos jau iš tradicinės medicinos terapijos. Jis naudojamas nuo vėjo ir saulės apsisaugoti (sviestmedžio sviestas turi natūralią UV apsaugą, padeda apsisaugoti nuo saulės spindulių, sukeliančių odos vėžį), žaizdoms gydyti, sudirginimus pašalinti, taip pat sergant dermatitais, egzemomis, nudegus. 
Nepamirškime ir kenksmingo aplinkos poveikio – taršos, smogo ir t.t. 
O štai ir dar keletas atvejų, kai patariama naudoti sviestmedžio sviesto produktus: odos įtrūkimai, nušalimai, šiurkšti padų oda, vabzdžių įkandimai, paraudimai bei raukšlelės, niežulys, strijų prevencija nėštumo metu, raumenų nuovargis ir skausmai.